ГрадътЗабавлениеКултураНовини

One Dance Festival обявява втора дата за спектакъла „BORDA“

Българската публика ще гледа най-новата творба на Лиа Родригес в копродукция с One Dance Festival на 7 и 8 юни в Пловдив

Втора дата за най-новия спектакъл “BORDA” на Лиа Родригес, хореографа – пионер на съвременния танц в Бразилия, добавя One Dance Festival в Пловдив. Българската публика ще може да гледа “BORDA”, копродукция на фестивала, на 8 юни от 18:00 часа в Дом на културата “Борис Христов” – Пловдив. Така Лиа Родригес ще представи своето смело и новаторско танцово изкуство в две поредни вечери в заключителния уикенд на издание №17 на фестивала – на 7 и 8 юни. Нейната компания ще представи спектакъла в България веднага след световната му премиера в края на май в Белгия.

Лиа Родригес, чиято 35-годишна кариера заслужено й носи признанието на пионер на бразилския съвременен танц, посвещава най-новия си спектакъл „Borda“ на преодоляването на границите – географски, политически, социални, личностни. Видими или невидими, границите все пак са човешко творение, затова могат да бъдат срутени и променени. В спектакъла участват 9 танцьори от фавелата Маре в Рио де Жанейро, които преобразуват ничията територия на контролно-пропускателните пунктове и предразсъдъците в междинна станция, където противоположности се допират.

“Стените, които искаме да разрушим, са очевидни. Виждате, че в днешно време много стени се изграждат отново. За “BORDA” първо намерих заглавието и започнах да работя с него. То може да има не две, а три или четири значения. Границата е най-очевидното от тях. Тя може да е стена, която защитава или разделя. Тя може да е и ново начало. Също така, значението на бродерия – идва със страст и общ набор от действия. Голямото предизвикателство е да разберем другия. Да застанем до него, без да настояваме да бъде като нас”, каза Родригес в първото си интервю за българската публика.

Лиа Родригес беше част от финалната селекция за първото издание на най-престижната награда за съвременен танц – The Rose International Dance Prize на авторитетния 

британски театър Sadler’s Wells. Нейният номиниран спектакъл „ENCANTADO“ вече трета година обикаля световните сцени и печели критиката със своя различен и директен танцов език. Победителят е Христос Пападопулос от Гърция, а най-новият му спектакъл – “Моята свирепа невежа стъпка”, отново копродукция на фестивала, ще гледаме за 30 май.

Билетите са вече в продажба на касите на EasyPay в цялата страна и онлайн от epaygo.bg.

17-ото издание на международния фестивал за танц и пърформанс Оne Dance Festival ще се проведе в Пловдив от май и юни 2025. Почитателите на съвременния танц, които са студенти, могат да се възползват от специалната отстъпка в рамките на април. Информация как да заявите своя уникален код ще намерите на onedance-festival.com.

BORDA

Граничните бразди отделят родното от чуждото, нас от тях, познатото от непознатото, аз от теб – и докато го правят, насила или неусетно, те се изместват, движат, танцуват дори. BORDA е спектакъл за надскачане на бариерите, които видимо и невидимо се протягат и простират наоколо. Всички онези стени от бодлива тел, бетон и жив плет, но също убеждения, възгледи, отлики.

На португалски език думата „borda“ произлиза от глагола „bordar“ – бродирам, тоест украсявам, усъвършенствам. Действие към подобрение. Другото й значение е граница – праг, предел, периферия, ръб, рубеж. Съществително, което разделя. Нарицателно за йерархия. Символ на противопоставяне между гостоприемство и враждебност, свобода и господство – теми, с които Лиа Родригес последователно работи през цялата си кариера, свързвайки танца с активизма.

Лиа Родригес

“В нейните ръце танцът е проява на активизъм. Повече от 40 години Лиа Родригес използва движението, за да преодолява бариери, да прави изкуството достъпно за всички и да се бори – лирично и убедително – за повече приобщаване и разнообразие.“ – France24

Родена през 1956 г. в Сао Пауло, Бразилия, Лиа Родригес учи класически балет и история в Университета на Сао Пауло (USP), където през 70-те години участва в създаването на 

движението за съвременен танц в града. През 1980 г. се присъединява към трупата на Маги Марен във Франция за две години.

Десет години по-късно, вече завърнала се в родината, в Рио де Жанейро, тя основава танцовата компания Lia Rodrigues Companhia de Danças, която предлага целогодишна програма от изследвания, артистична работа по създаване на спектакли, танцови класове и репетиции. През 1992 г. Лиа Родригес създава фестивала „Панорама“ в Рио, като го ръководи в продължение на 14 години.

От 2004 г. насам нейната компания подпомага образователни и творчески дейности във фавелата Маре в Рио де Жанейро, съвместно с неправителствени организации. Така през 2009 г. е открит Център за изкуства в Маре, а от 2011 г. там функционира безплатното училище за танци.

Съчетавайки танц и активизъм по теми като расизма, неравенството и бедността, Родригес доказва синергията между изкуството и социалните процеси. Тя работи с танцьори от фавелата, както и с изпълнители от различен произход и с различна физика. На кръстопътя между пърформанса, пластичните изкуства и танца, нейната работа премества тялото извън зоната му на комфорт.

Сред творбите ѝ са: Ce dont nous sommes faits (2000), Formas Breves (2002) Incarnat (2005), Chantiers poétiques (2008), Pororoca (2009), Piracema (2011), Pindorama (2013), Para que o Céu nao Caia (2016), Fúria (2018) и Encantado (2021). Именно Encantado, който постига международен успех, носи на създателката си номинация за най-престижната награда в света на съвременния танц – The Rose International Dance Prize на авторитетния британски театър Sadler’s Wells, Лондон.

Лиа Родригес е носител на почетното отличие „Рицар на Ордена за изкуство и литература“, присъждан от Министерството на културата на Франция за изключителни заслуги в областта на културата. Тя печели наградите „Принц Клаус“ в Нидерландия (2014) г. и „Prix Chorégraphie de la SACD“ във Франция (2016). Германското списания Tanz я обявява за най-добър хореограф на 2019-а, а година по-късно получава наградата Prix de la Critique Danse за „танцова личност“.

One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC. Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина